h1

Про писанку

Березень 17, 2011

Писанка одне із найцікавіших виражень українського народного мистецтва. Ця традиція дуже стара і її початки сягають глибокої давнини, коли у спробі зрозуміти створення світу, стародавні люди складали міфи, в яких яйце сприймалося як джерело життя і символ всесвіту.

В стародавні часи яйцю надавали магічне значення. В могилах, курганах, давніх похованнях, що належать дохристиянській епосі, знаходять яйця як натуральні, так і виконані з різних матеріалів (мармур, глина). При розкопках в етруських гробницях знайдені різьблені натуральні страусині, курячі яйця, іноді навіть розфарбовані. Всі міфології світу зберігають легенди, пов’язані з яйцем як символом життя, оновлення, як джерелом походження всього, що існує в цьому світі.

Наприклад, ще давні єгиптяни кожної весни, одночасно з розливом Нілу, обмінювались розфарбованими яйцями, підвішували їх в своїх святилищах і храмах. В єгипетській міфології яйце представляє потенційну можливість життя і безсмертя. Яйце як загальнолюдський символ створення світу згадується і в індійських „Ведах” (золоте яйце, з якого вилупився Брама).

За давньою церковною легендою перше великоднє яйце Свята Марія Магдалина подарувала римському імператору Тіберію. Після вознесіння Ісуса Христа на небо Марія Магдалина явилась в Рим проповідувати. В ті часи було прийнято підносити імператору подарунки. Багаті приносили дорогоцінності, а бідні люди те, що могли. Тому Марія Магдалина , яка не мала нічого крім віри в Ісуса, простягнула імператору Тіберію куряче яйце з вигуком: «Христос Воскрес!». Імператор, засумнівавшись в сказаному, відповів, що ніхто не може воскреснути з мертвих, і в це так само важко повірити, як в те, що біле яйце може стати червоним. Тіберій не встиг договорити ці слова, а яйце стало перетворюватися з білого на яскраво червоне. Червона фарба символізує кров Христа і одночасно служить символом Воскресіння.

Хоча подібні міфи знайдені в багатьох культурах світу, українці сьогодні — один із небагатьох народів, які все ще дотримуються древніх традицій, пов’язаних із розмальовуванням яєць.
Невипадково писанка походить від слова “писати”, писати знаками-символами як “інструментом пізнання”. Серед найяскравіших та найбільш розповсюджених знаків-символів є зображення Сонця, Дерева Життя та Жінки-Берегині.
Зачаровує у писанках безліч мотивів рослинного орнаменту, які розкривають красу української природи.
Наразі варто погодитись із висловом: “Український народ доти процвітатиме, доки українські жінки розмальовуватимуть писанки”.

 

Більше можна прочитати в книзі:

Соломченко, Олексій Григорович. Писанки українських Карпат / О. Г. Соломченко; гол. ред. Б. Г. Кушнір; фотоіл. В. В. Боднаря , — Ужгород : Карпати, 2004. – 239 с. : іл.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: